Alexandra Anghel - Învățător Școala Primară CONCORDIA

Denisa Condrea - Învățător Școala Primară CONCORDIA

1. De ce ai ales să lucrezi la Școala Primară CONCORDIA?

După ce am terminat facultatea, m-am înscris in programul de formare pentru profesori, Teach for Romania, la un an după ce am finalizat programul, am aflat că Școala Primară CONCORDIA își deschide porțile, am aplicat fără să stau pe gânduri.  Este mai mult decât un loc de muncă, este a doua casă, atât pentru profesori, cât și pentru elevi. Valorile acestei școli au mers mână în mână cu valorile organizației din care fac parte, lucru ce m-a determinat să fac parte din această echipă.

2. Ce îți place cel mai mult în lucrul tău cu copiii?

Cel mai mult apreciez onestitatea, inocența și blândețea copiilor, faptul că mereu te încarcă cu o energie bună. Ador să îmi încep ziua cu o îmbrățișare și un zâmbet sincer.

3. Unde găsești inspirație pentru a veni mereu cu activități noi?

Inspirația vine cel mai mult din nevoile copiilor, încercând să găsesc zi de zi moduri noi de a le explica și demonstra. De asemenea, mă sfătuiesc constant cu toate colegele, pentru a aduce mereu ceva nou la clasă.

4. Ce crezi că stă la baza unei relații sănătoase (de orice fel)?

Pentru mine elementele care sunt la baza unei relații sănătoase sunt încrederea, onestitatea și empatia.

Denisa Condrea - Învățător Școala Primară CONCORDIA

5. Ce îți este cel mai greu să faci în rutina zilnică?

Cel mai greu reușesc să plec de la școală, niciodată nu plec la finalul programului, uneori mai stau o ora, chiar doua. Singurele momente când reușesc sunt acelea când am ceva urgent de rezolvat.

6. Ce planuri de viitor ai, personal și profesional?

Profesional, intenționez să fac doctoratul și cât mai multe formări care să ma ajute să mă perfecționez. Personal, îmi doresc să câștig la loto și să pun bazele unei fundații caritabile.

Intrebari fulger:

7.  Ploiesti sau București?

București

8. Alergare sau fitness?

Fitness

9. Programe TV sau Netflix?

Netflix

Șos. Centura de Vest 1A | 100292 Ploiești | Prahova